Tak ako my máme kopec slovensko-českých alebo slovensko-maďarských vtipov, kde si radi rýpneme do našich susedov, tak isto si zo seba robia srandu Nóri a Švédi ☺

Keďže o Nórsku sme tu už minule písali, požiadali sme študenta Mareka, ktorý sa len teraz vrátil zo Švédska, nech zistí o čom si Švédi myslia, že vyhrávajú nad susedmi – Nórmi… teda čo je vo Švédsku lepšie. Toto je zoznam zostavený s pomocou jeho skvelej švédskej hostiteľskej rodiny (jeho hostiteľská mama dokonca nejaký čas v Nórsku žila, takže by to mali byť overené informácie!):

Svedsko_Kiruna_tazba zeleznej rudyVo Švédsku sú nižšie náklady na bývanie ako v Nórsku.

Švédi majú zákon zvaný ,,Allemansrätten“, čo vo voľnom preklade znamená, „právo všetkých“, ktorý hovorí o tom, že lesy a príroda v celom Švédskom kráľovstve (nie v osobnom vlastníctve) sú všetkým voľne dostupné na využitie, pod čím sa rozumie napríklad oberanie lesných plodov, hríbov, miest na pikniky a opekačky, v zime napríklad na jazdenie na skútri, alebo bežkovanie…

Svedsko_Kiruna_oblast tzv.Velkej zimyŠvédsko vyváža viac druhov tovarov ako Nóri (napr., automobily Volvo, SAAB, vojenské stíhacie lietadlá Grippen, potraviny, železnú rudu atď.)

„Fika“. Myslíte, že Angličania sú preborníci v tradíciách ako čaj o piatej? Na švédsku fiku sa nechytajú ani zďaleka. Toto slovo sa nedá ani približne preložiť vďaka jeho gramatickej univerzálnosti a všestrannosti. „Čo iba ja viem,“ hovorí Marek „dá sa použiť ako podstatné meno, prídavné meno, sloveso a zámeno. Jedná sa o každodenný obrad, ktorý si každý cudzinec hneď osvojí. Zvyčajne sa jedná o nejaký koláčik alebo zákusok s kávou. A nehrá žiadnu rolu, či sú Švédi v práci, v škole, doma, v nemocnici, keď to na nich príde, tak si jednoducho spravia fiku a všetci sa môžu aj na hlavu postaviť. Napríklad aj v škole!“

Svedsko_sladkostiŠvédi majú kvalitnejšiu infraštruktúru ciest. „Potvrdí to skoro každý Nór“ povedal Marek… (potvrdili ☺)

Je tu lepšie počasie. Na pobreží je viac-menej klasické mierne podnebie.“ A nemáme polárny deň, ani noc (aj keď tu od toho nie je ďaleko…)“ hovorí Marek, ktorý sa, ako sami vidíte, so Švédskom po roku života tam, úplne zžil.

Svedsko_Marek so svedskym bratomSú viac multikultúrni. To nik nepoprie. Marek to istou nadsádzkou definuje takto: „Pokiaľ nevyvádzaš a správaš sa slušne, tak je Švédom jedno či si biely, čierny, žltý, červený, modrý, či zelený. To isté platí aj pre náboženstvo. Pokiaľ je všetko ok, môžeš sa pokojne aj ku koze s mrkvou modliť…“

Sladkosti!!! „Nemáme ich len lepšie, lepší je aj spôsob akým sa predávajú. Prídeš do obchodu, vezmeš si nádobu a naberačku a naberáš, naberáš a naberáš… Keď prídeš k pokladni vrecko, resp. nádobu ti zvážia a zaplatíš. Bez ohľadu na druh sladkostí.“

Svedsko_klasicka krajinaA na záver dodám iba to, že máš vždy na výber z minimálne 10-15 odlišných druhov. (tento spôsob nákupu používajú aj v Nórsku, no máme potvrdené, že tie švédske sladkosti sú oveľa lepšie ☺)

„Neviem či je to pravda ale počul som, že Nóri nezvyknú jedávať obedy – keď tak iba, nejaký sendvič, koláč alebo niečo také malé,“ pridáva Marek a my len dodávame že je to potvrdené – naozaj v Nórsku obedujú len niečo malé ☺

„To ani nebudem opisovať – IKEA, ABBA.“

 

Tak ako? Nechcete stráviť rok na severe Európy? Vyskúšať na vlastnej koži, či je to tak ako opisuje Marek? Stačí sa ozvať hocikomu z YFU Slovensko…. alebo si s nami len tak „letne“ zasúťažiť…

Prémiová otázka (v lete dávame len prémiové ☺):

Aký je rozdiel medzi pojmami „FIKA“ a „FIGA“?

 

Svoje odpovede zasielajte na sutaze@do-fenix.sk do 31. 8. 2016 a  súťažíte o vecné ceny od firmy TOPGAL Slovensko s.r.o. a YFU Slovensko.