Európska dobrovoľnícka služba


ČO JE EURÓPSKA DOBROVOĽNÍCKA SLUŽBA?

Európska dobrovoľnícka služba (EDS) je vlastne jednou z aktivít, podporovaných programom Mládež v akcii. Ide o dobrovoľnícku stáž v zahraničí, kedy mladý človek, podporovaný vysielajúcou organizáciou nejaký čas pobudne v hostiteľskej krajine ako dobrovoľník v konkrétnej vybranej organizácii, pričom vykonáva nejakú verejne prospešnú činnosť. Náplňou práce dobrovoľníka môže byť čokoľvek, od práce s deťmi a organizovanie táborov cez kultúrne a športové aktivity až po ochranu prírody ale bo kultúrnych pamiatok. Závisí to od konkrétneho projektu EDS a od dohody medzi dobrovoľníkom, vysielajúcou organizáciou ahostiteľskou organizáciou.

ČO Z TOHO MÁM?

Spoznávaš miestnu komunitu, získavaš nových priateľov, nadobúdaš nezaplatiteľné skúsenosti, naučíš sa jazyk krajiny, do ktorej si prišiel/prišla… Navyše, väčšina hostiteľských organizácií dáva mladým dobrovoľníkom veľký priestor pre uplatnenie svojich nápadov a tvorivá iniciatíva je vždy vítaná – a ešte pritom prispeješ niečím hodnotným miestnej komunite. Okrem toho sa zúčastňuješ (inak veľmi zaujímavých) školení EDS a po skončení projektu získavaš automaticky YOUTHPASS.

AKO TO PREBIEHA?

Fénix funguje ako vysielajúca organizácia. Je na Tebe, aby si si vybral vhodnú hostiteľskú organizáciu v zahraničí (s výberom a hľadaním Ti však ochotne pomôžeme, ak bude treba). My potom oslovíme organizáciu, ktorá Ti padla do oka a spoločne s Tebou pripravíme projekt špeciálne pre Teba . Žiadosť podá Tvoja potenciálna vysielajúca organizácia a v prípade jej schválenia – môžeš sa začať tešiť! Naša organizácia Ti pomôže náležite sa na Tvoju službu pripraviť a vybavíme všetky papierovačky. Výdavky nemáš prakticky žiadne, ubytko a stravu, plus cestovné, ale aj vreckové, Ti hradí program Mládež v akcii. Takisto budeš mať zabezpečené poistenie, víza a podobne. Počas samotnej dobrovoľníckej služby sa Ti v hostiteľskej organizácii bude venovať mentor, ktorý Ti pomôže so zvládnutím Tvojich úloh, a zároveň Ťa uvedie do miestnej komunity, hlavne medzi Tvojich rovesníkov. Pracovný čas je nenáročný a aj toho voľného je dosť! Budeš môcť navštevovať aj jeden jazykový kurz a zúčastňovať sa školení EDS. Po skončení EDS budeš mať slovo pri vyhodnotení projektu.

MÔŽEM SA ZÚČASTNIŤ?

Ak máš aspoň 18 a najviac 30 rokov, si vítaný / vítaná. Navyše, do projektu EDS sa vás môže zapojiť aj viacero (hoci to závisí od podmienok hostiteľskej organizácie), takže neváhaj zavolať aj kamarátov. Dokonca neprekáža ani ak máš nejaké špeciálne potreby či handicapy – všetko je možné naplánovať a prispôsobiť tak, aby bola pre Teba EDS príjemnou a prínosnou skúsenosťou. Našou jedinou podmienkou je úprimný záujem zúčastniť sa EDS.

ČO MÁM UROBIŤ, AK SA CHCEM ZÚČASTNIŤ?

V prvom rade nám dáš o sebe vedieť. Najlepší spôsob je osloviť nás priamo a my Ti pomôžeme nájsť vhodnú hostiteľskú organizáciu a dať dokopy ten správny projekt pre Teba – tak, aby Ťa činnosť na EDSke bavila a bola pre Teba zaujímavá. Ak ešte nemáš presnú predstavu, čo by sa Ti páčilo robiť, nevadí, môžeme niečo vymyslieť.
Takže nerieš, nečakaj a kľudne sa ozvi.