Do grantovej výzvy v téme „Zdravie a zdravý životný štýl“ sa tento rok zapojila aj ZO Košice Západ. Ich projekt mal názov „Aktívne, zdravo a hravo o našom zdraví“ a bol zameraný na podporu zdravia a zdravého životného štýlu u detí predškolského veku. Projekt prebiehal od júla do októbra a jeho súčasťou boli rôzne aktivity a podujatia. Napísala nám o nich predsedníčka ZO Košice Západ, Jarka Kopčáková.

Zeleninkové šialenstvo – objavujeme mrkvu a zeler
Projekt „Zeleninkové šialenstvo“ je u našich detí už obľúbenou súčasťou činnosti. Zoznamujú s v ňom s rôznymi druhmi zeleniny, ich vôňou, pestovaním a využitím. Deti sa zoznamovali s mrkvou naozaj od semienka – chytali ho, ovoniavali, stláčali. Na začiatku dňa si vytvorili „usmievavú mrkvu“, naučili sa riekanku, zahrali si hudobno-pohybovú hru, vypočuli si rozprávku O kráľovi Alfonzovi a mrkve Pamelke.  Deti vytvárali z farebných papierov a krepového papiera, lepením, strihaním zeler, šúpali, ovoniavali, krájali, chutnali, chrúmali surový zeler, ale aj spolupracovali na príprave zelerovej nátierky.

Potulky mestom Košice
Potulky mestom Košice so sprievodkyňou mestského informačného centra boli plné príbehov a zaujímavostí o našom meste – Košice. Malí fénixáci sa vybrali objavovať rôzne zákutia a zaujímavosti, ktoré môžeme nájsť na Hlavnej ulici v Košiciach.

Deň s políciou 
Ukážka práce policajného psa, či možnosť vyskúšať si sadnúť do policajného auta, odskúšať si putá a iné pomôcky, ktoré policajti pri svojej práci používajú. To všetko si mohli deti odskúšať v rámci dňa s políciou.

Po stopách strateného zajačika 
Počas jesennej soboty sa malí fénixáci stretli s vedúcimi, priateľmi, rodičmi i deťmi na Hornom Bankove v blízkosti Košíc. Pre deti bolo pripravených niekoľko stanovíšť – beh, podliezanie, skákanie, chodenie s fúrikom, nosenie potravy malému zajačikovi, hádzanie, ovoniavanie a hádanie vhodnej potravy pre tieto malé živočích a pod. a nakoniec hľadanie strateného zajaca. V tvorivej dielni vytvárali deti z lepidla, vlny, farbeného papiera  malých veselých zajačikov. Malí fénixáci si mohli aj s rodičmi opiecť nejaké dobroty i pri ohni, spoločne sme si zaspievali, pochutnali si aj na koláčiku v tvare zajaca a každé dieťa dostalo za odmenu malú magnetku v tvare zajaca. Krásny jesenný deň v prírode plný šťastných detí, rodín, súťaží, dobrôt, odmien.

Projekt bol v Košiciach naozaj úspešný, okrem podujatí a aktivít zrealizovali aj výrobu kalendára na rok 2024, práve s fotkami z týchto akcií. Bol jedným z výstupov z projektu. Nechýbala ani evaluácia a hodnotenie projektu, ktorého sa zúčastnila aj riaditeľka Evanjelickej materskej školy, na ktorej sa realizovala väčšina aktivít.

Jednotlivé aktivity fénixáci z Košíc propagovali na Facebooku – https://www.facebook.com/evanjelicka.ms.muskatova.7