Od roku 1970 každoročne 22. apríla organizujú po celom svete jednotlivci i organizácie prednášky, tvorivé dielne, súťaže a rôzne upratovacie akcie s cieľom upriamiť pozornosť na našu planétu, na potrebu ochrany prírody a problematiku klimatických zmien a ich vplyvu na životné prostredie.

Pri tejto príležitosti usporiadali i naše fénixáčky a naši fénixáci množstvo zaujímavých aktivít, z ktorých nám poslali krátke zhrnutia spolu s fotovýstupmi predsedníčky ZO Tornaľa, ZO Otročok a ZO Držkovce.

Janka Majorošová (ZO Tornaľa):

„Dňa Zeme sa zúčastnilo 103 fénixákov a fénixáčok. Deň Zeme je venovaný našej Zemi, ktorý sa každoročne koná 22. apríla. Máme radi našu planétu Zem, našu krajinu, prostredie v ktorom žijeme a preto nám záleží na čistote a ochrane nášho životného prostredia. Deti prostredníctvom rôznych aktivít poznávali našu Zem- rozprávali o prírode, rastlinkách, zvieratkách, overili si svoje schopnosti pri sadení, spoločnými silami vytvorili plagát našej Zeme. Vyjadrili svoje postoje ako sa správať k prírode. Cieľom tejto aktivity bolo rozvíjať environmentálne povedomie detí tvorivým a hravým spôsobom, chrániť prírodu a starať sa o ňu a tak zveľaďovať životné prostredie. Vo veselej nálade sme sa na záver všetci odfotili. Deťom sa aktivity páčili a preto je dôležité, aby si deti už odmalička uvedomovali, že na ochranu Zeme by sme nemali zabúdať po celý rok.“

Denisa Rášiová (ZO Otročok):

„S deťmi sme si povedali čo škodí našej planéte. Pracovali sme s pracovným listom. Z papiera si spravili  kontajnery. Deti maľovali krabice z čoho sme spravili vláčik Separáčik. Povedali sme si čo kde patrí a naučili sa podľa farieb rozlišovať. Vláčik sme vyložili na chodbu, čo bude slúžiť na odpady celý rok. Nafúkli sme loptu Zemegule. Na školskom dvore sme pozbierali a zároveň separovali odpad. Zahrali sme sa na Bocianov.“ 

Lívia Valent (ZO Držkovce):

„S deťmi sme sa rozprávali o daroch planéty: o kyslíku, o vode a o potrave. Skúsili sme, koľko tak asi vydržíme bez kyslíka. Farbili sme tematickú omaľovánku, skladali sme puzzle Zeme, vyhotovili sme odznaky v tvare Zeme. Skontrolovali sme zloženie materiálu nášho odevu, a upriamili sme pozornosť na recykláciu PET fliaš, z ktorých vyrábajú (aj) oblečenie, a ktoré by robili veľký problém v prírode, keby sme ich zahadzovali.

Počas celého apríla zároveň prebiehala výzva, ktorej cieľom bolo ušiť fénixácky rekord. O tom, či sa nám podarilo ušiť viac ako 40 vreciek na potraviny zo starých záclon, sa dočítate čoskoro v ďalšom článku na našom fénixáckom webe.

Ďakujeme, že s nami zdieľate výstupy z vašich aktivít. Spoločnými silami vytvárame skvelý zásobník nápadov na pestré aktivity!