Ihla, niť, staré záclony, zvuk šijacích strojov a veľa šikovných fénixáčok a fénixákov – i tak by sa dala v krátkosti popísať naša aprílová výzva, ktorú sme vyhlásili pri príležitosti blížiacich sa osláv našej planéty (22. 04. 2024). Áno, tušíte správne, fénixáčky a fénixáci sa rozhodli prispieť k ochrane životného prostredia šitím potravinových vrecúšok zo starých záclon, ktorými chcú nielen dopomôcť k zníženiu spotreby igelitových vrecúšok, ale i dať nový život starým záclonám. Do aprílovej výzvy sa zapojilo 19 fénixáckych základných organizácií: ZO Košice, ZO Držkovce, ZO Otročok, ZO Tornaľa, ZO Krásnohorské Podhradie, ZO Krásno nad Kysucou, ZO Rožňava, ZO Dulov, ZO Levoča, ZO Vranov nad Topľou, Budovateľská, ZO Rožňava Komenského, ZO Snina, ZO Banská Bystrica, ZO Hrabušice, ZO Handlová, ZO Trnovec nad Váhom, ZO Gemerská Poloma, ZO Zemplínska Teplica a ZO Košická Belá. Zo starých záclon sme ušili presne 630 potravinových vrecúšok a prekonali sme náš pôvodný plán o 589 vrecúšok, a tak sa nám spoločnými silami podarilo vytvoriť nový fénixácky rekord! Pozrite si výber fotiek a prečítajte si o tom, ako sa darilo šiť vrecúška v našich ZO:

Košiciach sa podarilo fénixáčkam a fénixákom ušiť neuveriteľných 125 potravinových vrecúšok zo štyroch veľkých záclon. Košickí fénixáci sa najskôr pustili do merania a strihania, pri meraní využili naozaj netradičnú pomôcku, a to mega pravítka z kabinetu matematiky. Následne sa pustili do šitia samotných vrecúšok. No, nezostalo len pri šití. K šitiu pridali  nielen projekt o syntetických vláknach, ale aj  niekoľko propagačných videí. Na záver fénixáci z Košíc vytvorili edukatívny stánok, kde sa ich spolužiaci a učitelia mohli dozvedieť zaujímavé informácie o tom, ako môžu používaním potravinových vrecúšok zo starých záclon prispieť k nižšej spotrebe igelitových vrecúšok, a tak vykročiť smerom k udržateľnosti. Ten, kto si ich vrecúško odniesol so sebou domov, sa môže zapojiť do súťaže „Zachráňme svet spolu, krok za krokom, fotka za fotkou!“, ktorá stále prebieha na ich Instagrame @do_fenix_kosice.

Krásnohorskom Podhradí zasa usporiadali viacgeneračné podujatie s názvom „Nový život starým záclonám“. Starší dobrovoľníci odovzdávali skúsenosti mladším účastníkom a spoločnými silami sa im podarilo zo starých záclon ušiť 96 potravinových vrecúšok. V Otročku zasa zapojili do šitia vrecúšok aj najmenších fénixákov a spoločne sa im podarilo ušiť 25 potravinových vrecúšok. Vymeriavalo sa, strihalo sa, zošívalo sa aj v Levoči, kde sa 23 fénixákom s pomocou tety Milky podarilo ušiť 40 vrecúšok. O 41 potravinových vrecúšok ušitých v Košickej Belej je veľký záujem, a preto sa fénixáci rozhodli, že v šití vrecúšok budú pokračovať aj po ukončení výzvy.

Do fénixáckeho rekordu prispeli 36 potravinovými vrecúškami aj fénixáci z Dulova. V Banskej Bystrici sa zasa podarilo ušiť 20 vrecúšok na potraviny. Fénixáci z Handlovej taktiež nezaháľali a ušili 50 potravinových vrecúšok. Zahanbiť sa nedali aj fénixáci zo Sniny, ktorí ušili 46 vrecúšok na potraviny. Prácu s ihlou a niťou si vyskúšali aj fénixáci z Rožňavy, ktorým sa podarilo ušiť 6 potravinových vrecúšok. Veľkú radosť zo svojich 15 ušitých vrecúšok na potraviny mali fénixáci z Rožňavy Komenského. S výrobou potravinových vrecúšok sa trocha potrápili v Hrabušiciach, ale i napriek tomu sa im podarilo ušiť 4 potravinové vrecúška. V Trnovci nad Váhom sa spoločnými silami podarilo ušiť 20 vrecúšok na potraviny a v Krásne nad Kysucou 16 vrecúšok. Šitie vrecúšok sa veľmi páčilo i fénixákom z Vranova nad Topľou, Budovateľská, ktorí ušili 7 vrecúšok. Fénixáci z Gemerskej Polomy do našej aprílovej výzvy prispeli 5 vrecúškami.

O tom, ako sa šili potravinové vrecúška v Držkovciach, Zemplínskej Teplici a Tornali, nám napísali ich predsedníčky:

Lívia Valent, predsedníčka ZO Držkovce:

„S deťmi sme skontrolovali zloženie materiálu nášho odevu, a upriamili sme pozornosť na recykláciu PET fliaš, z ktorých vyrábajú (aj) oblečenie, a ktoré by robili veľký problém v prírode, keby sme ich zahadzovali. Tu sme sa dostali k téme igelitových tašiek a vreciek. Rozprávali sme sa o tom, aké množstvo igelitiek používame, a čím by sme ich mohli nahradiť. Ušili sme 28 potravinových vreciek zo záclony, ktorú sme dostali v Čingove na Veľkej výmene skúseností. Pri príležitosti Dňa Zeme sme z nich odniesli 25 kusov miestnemu podnikateľovi, ktorý prevádzkuje obchod s potravinami, aby ich daroval zákazníkom s odkazom: Fénix šetrí našu Zem. Majiteľ sa potešil a obdaroval nás sladkosťou. Ostatné tri vrecká sme si nechali na potreby škôlky.“

Miroslava Stropkaiová, predsedníčka ZO Zemplínska Teplica:

„Dievčatá sa s chuťou pustili do práce, tie staršie už vedel, čo robiť s ihlou a niťou. Mladším sme museli ukázať ako navliekať niť do ihly a ako správne šiť stehy tak, aby boli pevné s funkčné. Bola to zábava i trápenie. Trvalo nám to dvakrát toľko, ako sme očakávali. To však vôbec nevadí, pretože sme sa naučili šiť, recyklovať záclony a porozprávali sme sa s kamošmi. Počas šitia sme vymysleli plán, že vrecúška poroznášame do rodín, kde robia veľké nákupy a vysvetlíme im, akú dobrú službu im záclonové taštičky urobia. Iné vrecká našli uplatnenie ako vrecúško na koráliky, či náramky, niektorí si svoje vrecká odložili na nákupy s rodičmi. Šetria peniaze i materiál. V konečnom dôsledku pomáhajú chrániť našu planétu. Sme radi, že sa nám v Zemplínskej Teplici podarilo ušiť spolu 22 vrecúšok.

Janka Majorošová, predsedníčka ZO Tornaľa:

„Dňa 22. apríla 2024 sme zorganizovali stretnutie členov základnej organizácie Tornaľa. Zapojili sme sa do šitia vrecúšok na potraviny zo starých záclon pri príležitosti Dňa Zeme. Atmosféra bola skvelá, pomáhali nám aj deti, ktoré navliekali šnúrky na vrecká. Vyrábali sme  ich pod záštitou Fénix šetrí našu Zem. Ušili sme 30 vreciek, ktoré sme rozdali rodičom, deťom a ostatné darovali škôlke na hračky.“

Fénixáčky a fénixáci, tešíme sa na vás pri ďalších fénixáckych výzvach!