V dňoch 29. októbra – 3. novembra 2024 sa uskutočnila mládežnícka výmena Erasmus+ s názvom „Wellbeing„. Išlo už o tretiu mládežnícku výmenu určenú pre deti, ktorú sme tento rok na Slovensku organizovali. Tentokrát sme privítali účastníčky a účastníkov z Maďarsko-slovenskej dvojjazyčnej národnostnej ZŠ a internátu v Novom Meste pod Šiatorom v Maďarsku. Slovenskú skupinu tvorili fénixáčky a fénixáci zo ZO Dubnica a ZO Košice. Wellbeing – teda fyzická, psychická, emocionálna a sociálna pohoda v živote bol témou tejto šesťdňovej výmeny. Účastníčky a účastníci mali možnosť pod vedením psychológov, osobných trénerov a iných odborníkov krok za krokom zveľaďovať svoju pohodu. Za skvelú organizáciu a bezproblémový priebeh ďakujeme hlavným vedúcim výmeny – Soničke Kačíkovej, predsedníčke ZO Dubnica a Janette Šalachovej, predsedníčke ZO Košice, ktoré nám podávali každodenné reporty.

O projekte napísali aj maďarskí partneri na svojej internetovej stránke. Článok s množstvom fotiek nájdete tu: https://szlovak-sujhely.edu.hu/2024/11/06/erasmus-talalkozon-a-satoraljaujhelyi-szlovak-iskolasok-novomestski-ziaci-na-mladeznickej-vymene-erasmus/

Výstupy vo forme videí na svojich sociálnych sieťach zverejňovali aj účastníci z Košíc. Viac na ich Instagrame tu: https://www.instagram.com/do_fenix_kosice/

1.deň / Utorok

Utorok bol našim prvým dňom. Preto sme sa venovali najmä predstavovaniu a spoznávaniu. Zahrali sme si niekoľko ľadolamiek na prelomenie ľadov a rozprúdenie energie. Účastníkom sa predstavili všetci facilitátori a facilitátorky a taktiež sa oboznámili s programom nasledujúcich dní. Vyskúšali si aj zaujímavú aktivitu – komunikačné mosty. Keďže niektorí mali za sebou dlhú cestu, unavení sme spadli do postele. 

2.deň / Streda

V stredu pokračovali účastníci projektu Erasmus+ vo wellbeingových aktivitách. Začali workshopom o duševnom zdraví, ktoré viedli dievčatá z IPčka. IPčko je internetová poradňa pre mladých, ktorá poskytuje bezplatnú, anonymnú psychologickú a sociálnu pomoc online. Tím ich odborníkov a odborníčok denne pomáha a zachraňuje životy mladých ľudí v neľahkých situáciách. Popoludní navštívili Trenčiansky hrad, Katov dom a spoznávali aj centrum Trenčína. Po večeri  pokračoval program lámaním ľadov a predstavením jednotlivých skupín. Z prezentácií sa dozvedeli viac o maďarských kamarátoch, ale i netradičných aktivitách Košičanov a programe DofE od Dubničanov. Účastníci programu sa navzájom spoznávali a vymieňali si skúsenosti.

3.deň / Štvrtok

Vo štvrtok bola na pláne návšteva zrekonštruovaného Draškovičovho kaštieľa v Čachticiach a turistika na Čachtický hrad. Interaktívna expozícia zaujala všetkých, rovnako ako zaujímavý výklad na hrade. Prechádzka farebným jesenným lesom a výhľady do okolia boli doslova balzamom na dušu. Popoludní sme tvorili. Odlievali sme vosk do vyzdobených pohárov a každý účastník mal možnosť urobiť si vlastnú voňavú sviečku. Posledný októbrový večer sa niesol v halloweenskej nálade. Vyrezávali sme tekvice a fantázii sa nekládli žiadne medze. Párty si užívali účastníci projektu v rozličných maskách a kostýmoch.

4.deň / Piatok

V piatok sme sa venovali predovšetkým podpore fyzického a duševného blaha. Deň sme začali pohybom. Učili sme sa cvičiť SM systém a pokračovali workshopom o zdravých nôžkach. Účastníci programu sa naučili, aký význam pre naše zdravie má správne držanie tela, obuv a chôdza. Po obednej prechádzke mestom a krátkom odpočinku sa účastníci projektu učili správne dýchať, osvojili si niekoľko dychových cvičení a dozvedeli sa, že hudba môže liečiť. Meditovali počas soundhealingu, čo je terapia hudbou.  Na svojich príbuzných si v na sviatok Pamiatky zosnulých zaspomínali počas večernej prechádzky na cintorín. Večer ukončili hrou Galaxia, pri ktorej si uvedomili, že vo vesmíre nie sú sami.“

5.deň / Sobota

V sobotu účastníci spoznávali kúpeľné mestečko Trenčianske Teplice. Ochutnali liečivé pramene, kúpeľ v liečivej vode a poprechádzali sa v nádherne farebnom parku. Vyskúšali aj chutné kúpeľné oblátky. Popoludnie bolo venované aktivitám zameraným na spätnú väzbu. Účastníci projektu hlasovali aj kreslili a spoločne vytvorili krásnu wellbeingovú záhradu plnú farebných kvetov. Reflexia bola dôležitou súčasťou našej výmeny. Pri jej zisťovaní sme využívali množstvo zaujímavých a moderných metód, napríklad Padlet alebo Mentimeter. Dobrým pomocníkom nám boli aj Dixit karty. Pred večerou koordinátorky zhodnotili priebeh celého pobytu a účastníci projektu si prevzali svoje Youtpassy. Záver večera sa niesol v znamení zábavy. Večerná prechádzka a návšteva Laser arény v Trenčíne boli úspešnou bodkou za celým projektom.

6.deň / Nedeľa 

Nedeľa bola dňom cestovným. Po raňajkách sa účastníci rozlúčili a vybrali sa každý svojou cestou. Niekto mal pred sebou stovky kilometrov, iní bola doma o pár minút. Veríme, že projekt zostane deťom v spomienkach ešte veľmi dlho. Taktiež dúfame, že projekt Wellbeing nebude posledným z radu úspešných Erasmus+ projektov. Ďakujeme Fénix!