Keď sa duševné zdravie stane prioritou
V Senci sa stretlo 25 účastníčok a účastníkov zo Slovenska, Českej republiky, Srbska a Ukrajiny – pracovníci s mládežou, dobrovoľníci a zástupcovia organizácií Radambuk, ruSTEM, ECOSPHERE a DO FÉNIX. Počas piatich intenzívnych, ale obohacujúcich dní sa účastníci venovali témam, ktoré sú dnes dôležitejšie než kedykoľvek predtým – duševnému zdraviu, odolnosti voči stresu, vyhoreniu, práci s emóciami či komunikácii s deťmi a mladými ľuďmi v psychickej nepohode.
Zámer školenia bol: posilniť tých, ktorí každý deň pomáhajú druhým. Účastníci sa učili, ako sa starať o svoju psychohygienu, budovať zdravé hranice a efektívne reagovať na výzvy, ktorým čelí dnešná mladá generácia. Každý deň priniesol kombináciu interaktívnych workshopov, praktických cvičení a skupinovej reflexie, výmenu skúseností, aktivít v práci s mládežou. Účastníci si osvojili relaxačné a sebaregulačné techniky, ako aj aktivity, ktoré môžu uplatniť vo svojej práci s mladými.
Celým projektom účastníkov sprevádzali Katarína Škorvagová a Vladimíra Vávrová, ktoré sa podieľali na príprave, facilitácii aj lektorovaní v témach podpory emocionálnych zručností, neformálneho vzdelávania, hľadania rovnováhy medzi pracovným a osobným životom. Okrem nich školenie viedli aj ďalší skúsení lektori a lektorky, ktorí do programu priniesli odbornosť, energiu a podporu pre pracovníkov s mládežou, dobrovoľníkov:
-
Aleš Bednařík – psychológ a lektor, ktorý účastníkov previedol témami odolnosti, práce so stresom a významu vďačnosti. Jeho interaktívne aktivity pomohli pomenovať osobné zdroje a techniky zvládania tlaku.
-
Ľubor Foltán – lektor, ktorý priniesol uvoľnenie cez jogu smiechu a smiechohry. Pomohol účastníkom odľahčiť napätie a pracovať so skupinovou energiou.
-
Tomáš Pešek – kouč a tréner s dlhoročnou praxou v práci s mládežou, ktorý sa zameral na medzigeneračné rozdiely a základy koučovacieho prístupu. Účastníci si odniesli praktické nástroje pre podporu mladých v hľadaní vlastných riešení.
- Anna Krištofčová – lektorka kritického myslenie, ktorá sa zamerala na prácu s informáciami, preťaženosť v dôsledku množstva informácií. Viedla diskusie o tom, ako sa mladí orientujú v dnešnom svete plnom podnetov a dezinformácií.
Silným zážitkom bola arteterapia pod vedením Diany Turňovej z AnimaMundi– Centra umeleckých terapií a poradenstva pre dospelých aj deti, ktorá prostredníctvom tvorivého procesu otvorila cestu k vlastným emóciám a vnútorným zdrojom účastníkov.
Veľkým prínosom bola aj návšteva komunitného priestoru Kačko v Bratislave (IPčko), kde účastníci spoznali konkrétne príklady inkluzívnej práce s mládežou v praxi a získali inšpiráciu, ako vytvárať bezpečné a prijímajúce prostredia vo svojich komunitách.
Komunikácia je základ pre podporu v oblasti duševného zdravia a emocionálneho rozvoja. V rámci našich aktivít sme využili hru čLOVEčina, ktorá pomáha zlepšovať tieto kľúčové zručnosti. Chceli by sme sa poďakovať tejto organizácii za podporu v podobe kartičiek, ktoré účastníci získali a odniesli si ich ako súčasť svojich lekárničiek prvej pomoci pre duševné zdravie.
Večery boli venované kultúrnym večerom a prezentáciám jednotlivých krajín, čo výrazne podporilo medzinárodný dialóg a vzájomné porozumenie. Záverečný deň patril reflexii a odovzdaniu certifikátov Youthpass, ktoré potvrdzujú rozvoj kľúčových kompetencií v rámci neformálneho vzdelávania. Projekt „Recharge Your Mind – Not Just Your Phone“ ukázal, že podpora duševného zdravia pracovníkov s mládežou nie je luxusom, ale nevyhnutným základom udržateľnej a kvalitnej práce s mládežou.
Dopad spoločného školenia:
- Posilnilo sebadôveru a kompetencie účastníkov v práci s mládežou
- Pomohlo im pomenovať vlastné potreby, zdroje a hranice
- Vybavilo ich konkrétnymi nástrojmi a aktivitami, ktoré môžu ďalej šíriť vo svojich komunitách.
A čo si účastníci odnášajú zo školenia vo svojich kufroch?
🧳 „Získala som nové techniky na zvládanie stresu.“
💬 „Oceňujem otvorenosť, dôveru a praktické tipy.“
🧠 „Zistila som, čo mi robí dobre – a chcem si to zachovať.“
🌍 „Školenie bolo na vysokej úrovni. Spoznala som skvelých ľudí, ktorých si vážim.“
💡 „Nové poznatky, networking, inšpirácia, ale aj pokoj a relax.“
🎨 „Arteterapia bola pre mňa silným zážitkom – otvorila mi cestu k sebe.“
🤝 „Cítim sa nabitý – nielen energiou, ale aj odvahou pokračovať v tejto práci.“
💡„Odnášam si nové aktivity, techniky, ktoré využijem pri práci s mládežou aj pre seba“
Mobilita pre pracovníkov s mládežou sa uskutočnila vďaka podpore z programu Erasmus+