Prinášame vám aprílový Rozlet – obľúbenú korešpondenčnú hru pre najmenších fénixákov! Nájdete v ňom zaujímavé aktivity a úlohy na tému udržiavania ľudových tradícií. Aktivity sú spojené s blížiacou sa Veľkou Nocou. V apríli však môžete osláviť aj Deň Zeme zapojením sa do našej výzvy „Upcyklujeme spolu“. Viac sa dozviete tu: Výzva ku Dňu Zeme „UPCYKLUJEME SPOLU“
V apríli sa budeme venovať téme Netradične tradične, ktorá je súčasťou výchovno-vzdelávacieho programu DO FÉNIX. Korešpondenčná hra Rozlet slúži v tlačenej podobe aj ako príloha výchovno-vzdelávacích programov DO FÉNIX Fénixovo v kocke.
V Rozlete nájdete zaujímavé úlohy a výzvy pre tri vekové kategórie detí – materské školy, 1.-2.ročník ZŠ a 3.-4.ročník ZŠ. Výstupy posielajte na e-mailovú adresu sutaze@do-fenix.sk
Aprílový Rozlet „Netradične tradične 2“ si môžete stiahnuť tu: Rozlet apríl 2025

V marcovom Rozlete sme sa venovali téme informačnej a digitálnej gramotnosti. Z našich základných organizácií nám prišli pekné výstupy.
ZO Dubnica
„Deti sa spolu s vedúcimi rozprávali o tom, ktoré jedlá nám poskytuje príroda a vieme si ich dopestovať aj doma. Potom si do hliny zasadili semienka žeruchy a sledovali, ako rastie, ťahá sa za slniečkom. Deti sa dozvedeli, že si ju môžu dať na chlebík s nátierkou a zjesť. Deti sa rozprávali s vedúcimi o odpade, zistili, že elektro odpad je jeden z najťažšie recyklovateľných odpadov, ale napriek tomu sú preň v našom meste – v Novej Dubnici, špeciálne zberné miesta. Deti sa dozvedeli, že elektro odpad tiež prijímajú predajne spotrebičov, diskutovali, kde najbližšie by elektro odpad so svojimi rodičmi mohli zaniesť. Počas vychádzky takéto zberné miesto navštívili.“
ZO Tornaľa
„Dňa 17. marca 2025 začali naši fénixáci veľmi zaujímavý a zážitkový Rozlet. Deti boli oboznámené danou tematikou – Význam umelej a neumelej inteligencie pre náš život. Umelá inteligencia a aktivity ako sadenie žeruchy a elektronika boli veľmi zaujímavé a vzdelávacie pre deti, aj keď sú to témy, ktoré sa môžu zdať skôr zložité. Cieľom umelej inteligencie nebolo naučiť deti technické detaily, ale ukázať im, ako nám elektronika pomáha v každodennom živote a opačne, kedy ju vôbec nepotrebujeme. Navštívili Elektro obchod a neďaleko bývajúceho pána, ktorý im vysvetlil, kam odnáša elektrospotrebiče na ďalšiu recykláciu. Viedli rozhovor o využití elektrospotrebičov. Navštívili aj nabíjaciu stanicu pre elektromobily a chápali jej dôležitosť. Pojem neumelá inteligencia bola deťom osvojená pomocou prezentácie prírodného cyklu rastlín, následne sadením žeruchy a cibuľky. Deti si zasadené žeruchy umiestnili na rôzne miesta s cieľom ďalšieho pozorovania jej rastu. Počas procesu boli plné očakávania a zvedavosti. Sadenie žeruchy bolo skvelou aktivitou na podporu pozorovacích schopností a záujmu o prírodu u detí. Zároveň to bol praktický spôsob, ako deti naučiť základy starostlivosti o rastliny. Po vyklíčení žeruchy sme sa bez humoru nezaobišli. Deti si svoju úrodu odstrihali nožnicami a ukladali si ich na svoj chlebík- „ Čo si zasadíš, to si aj zješ“. Deti mali z aktivít veľkú radosť. Odchádzali so zážitkami, skúsenosťami a novými poznatkami.“
ZO Zemplínska Teplica
„V rámci marcového Rozletu sme skúšali vytvárať pohľadnice, tak ako sa nám v prvom a štvrtom ročníku vydarili, tak Vám ich posielame. V prvom ročníku sme objavovali, akú funkciu majú technológie v zamestnaní našich rodičov. Štvrtáci špekulovali nad tým, ako zachrániť kuracie vajce pred dvojmetrovým pádom tak, aby sa nerozbilo. Ešte nám chýba overenie v praxi. Aktivity sme si naplno užili.“